VHS přehrávač, Videopřehrávač VHS, Videorekordér

Videopřehrávač známý také pod různými dalšími názvy jako VHS přehrávač, videorekordér VHS nebo prostě lidově video, je přístroj, který umožňuje uložit obrazový a zvukový záznam z jiného zdroje (např. TV signál, videokamera) na magnetický pásek a ten pak opakovaně reprodukovat (přehrávat).
 

V historii VHS videopřehrávač, VHS videorekordér vyrábělo spousty firem. Nejznámější a také nejkvalitnější videopřehrávače a videorekordéry vhs byly od firem Sony, Panasonic, JVC, Funai. 
 

Díky různorodosti záznamů - formátů (PAL, NTSC) nebo rychlosti přehrávání (EP, LP, SP)) vzniklo mnoho přístrojů v nejrůznějších kombinacích na přehrávání a nahrávání.  

Kombinace videopřehrávače (Videorekordér VHS) a DVD aneb
PROČ NEDIGITALIZOVAT na těchto přístrojích nebo na USB VIDEO GRABBERU

V pozdějších dobách se začaly vyrábět také tzv. combo přehrávače, které v sobě ukrývaly kombinaci VHS videopřehrávače, DVD přehrávače a např. také pevného disku. U některých těchto zařízení bylo možno přesunout záznam z jednoho zařízení na druhé pouhým stiskem tlačítka a tak jste mohli např. digitalizovat vaši VHS na DVD nebo pevný disk. Ovšem v tomto případě je zde spousty neduhů v kvalitě přepisu a osobně tento způsob nedoporučuji.


Podívejte se na VIDEO, kde je jasně znatelný rozdíl mezi DOMÁCÍ DIGITALIZACÍ (USB Video grabber a videorekorder s DVD) vs. PROFESIONÁLNÍ DIGITALIZACE (canopus převodník, Videorekorder s TBC, postprodukční vylepšení)


Videorekordér, VHS přehrávač s DVD

Digitalizace a domácí převod VHS na vlastním videorekorderu / videopřehrávači

V případě, že hledáte videorekorder nebo VHS přehrávač s vidinou, že si takový koupíte za 500,- z bazaru a k tomu USB digitální AV převodník za 300,- (USB Video Grabber), abyste si z pohodlí domova digitalizovali rodinné nahrávky, tak je mou povinností vás pozdržet a vyprávět vám mou historku. Tato domácí digitalizace může ušetřit stovky až tisíce z vaší peněženky, ale z výsledku budete zklamaní. A nyní opravdu mluvím z vlastní zkušenosti. Měl jsem úplně stejné výhledy před X lety, kdy jsem s digitalizací VHS začínal.

Budete zklamaní - využijte jakéhokoliv profesionála s kvalitním videopřehrávačem

digitalizace videorekorder

Kromě toho, že jsem strávil několik hodin nastavováním USB převodníku (USB Video Grabber), tak jsem při digitalizaci zjistil, že digitalizace vynechává červenou baru. Tak jsem řešil jiný a lepší videorekordér, již ne za 500,- ale za 1.000,- Kč. Obraz byl lepší, avšak červená stále nikde. Začal jsem ted řešit normy (PAL, SECAM, NTSC atd) a koupil i další, zase o něco dražší USB AV převodník. Zde již červená barva byla v pořádku, ale převodník trpěl jinými neduhy - příliš kostičkoval (špatně převáděl do digitálu).

Kvalitní videopřehrávač je důležitý !

Díky těmto začátkům jsem se dostal až ke koupi 7 hlavého videorekordérů s TBC vyrovnávacím systémem za 5.000,- a profesionálnímu CANOPUS AV digital převodníku za 7.000,-. Výsledek byl o 100% lepší ve všech směrech. Ale kdybych si tímto neprošel, jisto jistě bych nyní profesionálně VHS nedigitalizoval a nemohl vás ušetřit všeho toho trápení okolo domácího převodu kazet.

 

Kdybych to věděl co mě čeká, raději vyberu profesionála a nechám si i za vyšší cenu vše digitalizovat u něj.

 

Opravdu nekupujte videorekorder na domácí digitalizaci, jsou to vyhozené peníze a vyberte si raději kohokoliv, kdo nabízí profesionální digitalizaci VHS

Uvnitř videorekordéru VHS

videorekordér

 

Hardware videopřehrávače je ze značné části mechanický a kromě základních "hejbátek", "koleček" a dalších specifických dílů jsou ve videorekordéru umístěny také tzv. čtecí hlavy. Podle typu videopřehrávače 4 nebo 6 hlav. Několik je jich zvukový a několik obrazových. Při vsunutí VHS kazety do videopřehrávače si tento automaticky navine magnetický pásek okolo čtecích hlav a po stisknutí tlačítka play dochází k převíjení pásky z cívky na cívku a tím také ke čtení magnetického záznamu a reprodukci na výstupním zařízení.

Nový VHS přehrávač (videopřehrávač) a videorekordér VHS se již nevyrábí

První video přehrávač a videorekordér VHS se na trh dostal před čtyřiceti lety a vyrábí se až dodnes (tedy v čas co jsem psal tento článek - 2016 :-). Avšak s využitím video přehrávačů je již konec. Japonská firma Funai, poslední výrobce videorekordérů a video přehrávačů ohlásila konec produkce na 31. července 2016. Jen pro zajímavost, tak výrobce (Funai) ještě v roce 2015 vyrobil 750tisíc videorekordérů a v dobách světové expance vyráběl neuvěřitelných 15 milionů video přehrávačů VHS ročně.

 

digitalizace videorekorder