Typy analogových médií - VHS, Hi8, MiniDV

Šířka pásma zaznamenávaného videa 3 MHz (odpovídající horizontálnímu rozlišení 240 linií - v obraze rozlišitelných svislých sloupců, vertikální rozlišení je 576 řádek jako u jiných analogových záznamových systémů pracujících s PALem) byla pro náročnější uživatele nedostatečná, proto byl v roce 1987 uveden na trh systém S-VHS. Horizontální rozlišení jasové složky se zvýšilo na 400 svislých linií, což představuje kvalitu blízkou analogovému televiznímu vysílání. Digitální standard D-VHS se záznamem obrazu ve formátu MPEG-2 na videokazety VHS, který byl uveden na trh v roce 1998, se komerčně neprosadil.

VHS-C a S-VHS-C

Pro použití ve videokamerách existují menší verze VHS-C a S-VHS-C. Na kazety tohoto formátu je možné nahrát až 60 minut v režimu SP, pro použití těchto kazet ve stolních přístrojích existují mechanické adaptéry.

V současnosti je používání VHS na ústupu. V amatérských videokamerách se dnes používá nejčastěji digitální systém DV, pro distribuci filmů standard DVD, který se postupně prosazuje i pro domácí nahrávání. VHS je však stále široce rozšířeno zejména díky dříve zakoupeným produktům využívajícím standard VHS a rozsáhlým domácím videotékám na kazetách VHS.

 

MiniDV, Hi8, 8mm a Digital8

Dalším typem záznamového média, které se hojně používaly jsou výše zmíněné kazetky MiniDV a 8mm, Hi8, Digital8 kazetky. Pozor! nejedná se o videopásky 8 mm (Filmové kotouče). MiniDV záznam je již digitální a také na kazetu Digital8 se již videozáznam nahrával digitálně i přesto, že se jedná o magnetický záznam na pásek.

 

Analogová záznamová média