Na co digitalizované záznamy zálohovat?

Převodem analogových VHS nebo jiných kamerových pásků do digitální podoby se již záznam stává stálým a nepodléhá jakémukoliv zhoršení kvality v průběhu času. To se u analogových záznamů ale dějě a proto digitalizujeme! Nicméně i v dnešní době, když máme rodinná videa jako datové/počítačové soubory uloženy někde na pevném disku svého notebooku nebo "kompijůtru", musíme brát zřetel na BEZPEČNOST ZÁLOHOVÁNÍ a MECHANICKOU ODOLNOST médií. Kdykoliv se může stát, že vám počítač přestane pracovat a vy už svá videa nikdy neuvidíte, protože videopásky jste nechali digitalizovat a následně je vyhodili.

 

Na jaké datové nosiče lze digitalizované záznamy uložit.

DVD

DVD

Pro dlouhodobou archivaci NEDOPORUČUJEME ani v případě dvou kopií. DVD disk je optické médium na které obvykle nahráváme max. 2hod video záznamu ve formátu DVD Video (soubory VOB). DVD vydří údajně i 100let při správném skladování, ale my osobně říkáme raději max. 10let. Hrozí zde i další problémy jako nechtěné poškrábání čtecí vrstvy při neopatrném zacházení a i možnou ztrátu dat. Pokud chcete dát někomu digitalizaci jako dárek, asi jasná volba, ale vždy myslete na to abyste data měli ještě někde jinde na jiném médiu.

 

DVD KOUPÍTE PŘÍMO U NÁS

DVD Data Tresor disk

DVD Data tresor Disc

VÝBORNÁ volba pro dlouhodobou archivaci, nicméně v poměru cena/výkon příliš drahá oproti jiným variantám. Vypadá stejně jako obyčejný DVD disk, jen s tím rozdílem, že je vyráběn speciální technologií a disk tak nepodléhá stárnutí / korozi jako DVD. Je také UV odolný a odolný proti vlhku, magnetismu, teplu, radiaci. Problém s tímto médiem je ten, že jej lze vypalovat pouze ve specializovaných DVD mechanikách. Cena tohoto média vs. kapacita je taky velká. Jako archivační médium, kdy disk vypálíte a strčíte na dalších 20let do šuplíku, je to dobrá volba.

 

DVD DATA TRESOR DISK NYNÍ NENABÍZÍME

Externí HDD

Externí HDD a SSD

Pro dlouhodobou archivaci NEDOPORUČUJEME (pouze při realizace dvou kopií) .Počítačový komponent v různých velikostech, kvalitě a provedení (SSD, HDD apod.). Mechanicky jej z vnější strany tak snadno nepoškodíte jako DVD. Ovšem problém by nastal (zejména u HDD) kdyby vám spadnul nebo jste do něj bouchly za chodu. U klasických externích HDD je uvnitř citlivá mechanika, který zapisuje na tzv. plotny a ty si právě nárazem můžete poškodit a přijít o všechna data. Může se stát, že poškození vznikne také elektronickou cestou (přepětí apod.) U těchto zařízení je také problém s dlouhodobým uchováním dat při nepoužívání zařízení. V případě, že SSD disk např. celý rok nezapojíte k počítači, může se stát, že čipy, které uchovávají určité napětí a tak i data, prostě o to napětí za ten rok přijdou a vy o data.

 

Když mám videodata na externím HDD/SDD VŽDY je mám ještě někde jinde. Nikdy nevíte kdy vám disk upadne, projdete silným magnetickým polem, nebo vám je smaže vir.

 

Klasické externí HDD doporučujeme jako nejlepší poměr cena/výkon pro uložení a zálohování dat, přičemž je potřeba mit tyto data vždy 2x. (Dva externí HDD nebo 1x Data v PC a 1x na Externím HDD apod.)

 

EXTERNÍ HDD KOUPÍTE PŘÍMO U NÁS (SSD NENABÍZÍME)

Interní HDD

Interní HDD a SSD

Pro dlouhodobou archivaci NEDOPORUČUJEME (pouze při realizace dvou kopií) .HDD je vlastně počítač. Když ukládáte data do počítače, ukládáte je na HDD nebo SSD a platí stejná pravidla jako u externích HDD/SSD. Zde dost pravděpodobně nebude docházet k možnosti, že by vám upadl, protože je zabudovaný ve vašem počítači a pravděpodobně také nepřijdete o data nepoužíváním. Data jsou zde docela bezpečně uložena, ale nikdy nevíte. Zlaté pravidlo "mít data vždy 2x"


INTERNÍ HDD A SSD NENABÍZÍME

Flash drvie

Flash drive

Bezpečné pro přenost. Pro dlouhodobou archivaci NEDOPORUČUJEME. Přenosné zapisovatelné médium bez pohyblivých částí. Vydrží pády, bouchání atd. Dá se srovnat s SSD ovšem v menších velikostech. Flash disky mají takovou zvláštnost, tak jak se ponožky ztrácí v pračce, tak se Flashky ztrácejí ze stolu :-). Mechanicky se o poškození myslím bát nemusíte, nicméně stačí Flash disk strčit do poškozeného USB slotu a máte po datech. 

 

FLASH DISKY O KAPACITĚ 32GB A 64GB S RYCHLOSTI USB 3.0 KOUPÍTE PŘÍMO U NÁS

NAS

NAS

První BEZPEČNÉ úložiště vašich dat. Data jsou zde uložena na dvou Interních HDD přičemž jeden je kopii druhého (RAID). Máte tedy již hotovou zálohu. NAS bývá umístěn v serverovně nebo v místnosti s rozvodem internetu a je k němu zvdálený přístup. Tyto věci příliš často nestěhujeme (takže nespadnou) a také obsahují spousty ochranných prvů na přepětí apod. Pokud tedy nevyhoříte (a to bych vám opravdu nepřál) jsou zde vaše data relativně v bezpečí. Kdo se chce opravdu pojistit, pořídí si druhý NAS, který umístí v jiné lokalitě a společně je spáruje na vytváření záloh / kopií. Poté máte 100% jistotu, že jsou vaše data v bezpečí.

 

Nabízíme klientům obdobnou službu s názvem "MOJE ZÁLOHA". Jedná se způsob uložení dat, který se dá popsat jako "něco mezi NAS a CLOUDEM" - rozhodně 100% bezpečné!

Cloud

CLOUD

NEJBEZPEČNĚJŠÍ uložení je v tzv. Cloudu. Jedná se o systém vzájemně propojených datových stanic, které se navzájem zálohují a je tedy téměř nemožné abyste o data přišli. Problém bývá v tom, že tyto stanice jsou instalovány přímo "v internetu" a nahrávat  desítky gigabajtů digitalizovaných dat přes internet může být na některých připojeních docela obtížné. Ceny CLOUDU od Googlu, Microsoftu nejsou bohužel také nijak malé.

 

Nabízíme klientům obdobnou službu s názvem "MOJE ZÁLOHA". Jedná se způsob uložení dat, který se dá popsat jako "něco mezi NAS a CLOUDEM" - rozhodně 100% bezpečné!

 

Co si tedy vybrat?

Osobně mám data hned 3x. 1x v notebooku, 1x na NASu a 1x na externním HDD. Vždy doporučuji mít všechna důležitá data min. 2x a to na různých fyzických umístěních. Např. 1x HDD v práci a 1x HDD doma. Osobně upřednostňuji zálohovat na interní a externí HDD kvůli poměru ceny a velikosti.

 

Pro své klienty poskytujeme službu MOJE ZÁLOHA, kde jsou vaše data v NAS systému a přístupné neustále online.